ANASAYFA KURUMSAL FAALİYET ALANLARI S.S.S. HABERLER TOPHANE TAKVİM İLETİŞİM
Sosyal Yardım Etkinlikler Eğitim

Tophane

TOPHANE

Beyoğlu İlçesi'nin tarihi semtlerinden Tophane'nin diğer tüm semtlerden farklı bir özelliği bulunmaktadır ki o da, 1453'te gerçekleşen İstanbul fethinin merkez üssü olmasıdır.

Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul'un fethi için en stratejik hamlesi olan gemilerin karadan taşınması hadisesi Tophane semtinde gerçekleşmiştir. Gemiler Tophane'den çıkarılarak Kasımpaşa'ya oradan da Haliç'e indirilmiştir.

 

İstanbul’un fethi hep hayalinde olan Sultan II.Mehmed, planları için harekete geçer. Sultan Bayezid’in yaptırdığı Anadolu Hisarı’nın karşısına Rumeli Hisarı’nı inşa etmesinin emrini verir. Bizans, bu yapım çalışmalarından rahatsızlık duyduklarını Sultan II.Mehmed’e bildirir, ancak II.Mehmed kendi topraklarının kullanımını kendilerine ait olduğunu belirterek bunun için kimseden izin almaya niyetli olmadıklarını ifade ederek Bizans’a sert yanıt verir.

Bizans’ın (Doğu Roma İmparatorluğu) başkenti Konstantinopolis, 29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı Padişahı 2.Mehmed önderliğindeki İslam ordusu tarafından fethedilmiştir.

Osmanlı Devleti bu fetihle birlikte “imparatorluk” olmuş ve Doğu Roma İmparatorluğu sona ermiştir. İstanbul’un fethi ile 21 yaşında olan yedinci Osmanlı Padişahı 2.Mehmed, “Fatih” ünvanını alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmıştır.

BİZANSLILARIN ŞAŞKINLIKLA UYANDIĞI SABAH

İstanbul’un kuşatılması sırasında Osmanlı donanmasına mensup gemilerin, 22 Nisan 1453 sabahında, Kasımpaşa limanındaki dere yatağında belirmesiyle Bizanslılar umutsuzluk içerisinde kaldılar. Haliç’in çıkış noktası olan Karaköy-Eminönü bölgesi gerilmiş zincirlerle kapatılmış olmasına rağmen Bizanslılar “Bu gemiler buraya nasıl geldiler?” diye şaşkın kalmışlardı. Üstelik zincirler çözülmemiş ve yerinde duruyordu.

TOPHANE’DEN ÇIKAN FETİH GEMİLERİ HALİÇ’TE

Fatih Sultan’ın kuşatma sırasında gemilerin karadan indirilmesinde izlenilen güzergaha ilişkin iki görüş var. En yaygın ve kabul edilen görüşe göre gemiler Tophane limanı civarından çıkarılarak, bugünkü Kumbaracı Yokuşu’nu takiben, Asmalı Mescit’ten Tepebaşı yolu ile Kasımpaşa’ya indirildi.

 

Tophane, tarihinden günümüze kadar semt kültürünü kendi içinde koruyabilmiş ender semtlerden biridir.

Tophane, tarihinden günümüze kadar semt kültürünü kendi içinde koruyabilmiş ender semtlerden biridir.

 

Fotoğraflarla

TOPHANE

Vakıf binamız ve faaliyetlerimizin merkezini Tophane semtinin oluşturmasının bir manası var. Bu mana ise derin bir tarihsel bakiyeden geliyor.